Okuduğunuz haber
ORAL: BİLİM VE TEKNOLOJİDE DE VARIZ
Anasayfa   /    Yalova    /    Oral: Bilim ve teknolojide de varız

Oral: Bilim ve teknolojide de varız

Altınova Belediyesi olarak bilim ve teknoloji konusundan da öğrencilere her türlü imkânı sağladığını ifade eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “TÜBİTAK projeleriyle başlayan bu atılım kurduğumuz icathaneyle devam etti” dedi.

YALOVA      11 Mart 2022 - 17:34     532     0

Oral: Bilim ve teknolojide de varız

 

 

Altınova Belediyesi olarak bilim ve teknoloji konusundan da öğrencilere her türlü imkânı sağladığını ifade eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “TÜBİTAK projeleriyle başlayan bu atılım kurduğumuz icathaneyle devam etti” dedi.

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 8-14 Mart tarihleri arasında kutlanan Bilim ve Teknoloji Haftası nedeniyle mesaj yayınladı. Başkan Oral; Bilim ve Teknoloji haftasında; insanın yaşamını etkileyen, ufkunu açan, uygarlığı hızla geliştiren bilim ve teknolojinin önemi üzerinde durulmasının amaçlandığını söyledi.

“Stratejik hedef”

Türkiye olarak, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi hedeflerine kararlılıkla ilerlendiğini söyleyen Başkan Oral, “Ülke olarak, attığımız her adımda millilik, yerlilik ve özgünlüğü baş tacı ediyoruz. Yüksek teknoloji ve inovasyon, dijital dönüşüm, girişimcilik, beşeri sermaye ve altyapı olmak üzere tüm alanların üzerine titizlikle eğiliyoruz. Biliyoruz ki Milli Teknoloji Hamlesinin başarısının teminatı, bu vizyonun toplumsallaşmasında yatıyor. Genciyle yaşlısıyla, mühendisiyle doktoruyla, rektörüyle genel müdürüyle, esnafıyla işçisiyle, öğretmeniyle öğrencisiyle bu işi topyekûn sahiplenmeliyiz” dedi.

“Geleceğin bilim insanları yetişecek”

Geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeyi hedefiyle Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) işbirliğiyle Altınova Belediyesi Hizmet Binası 4. Katında İcathanenin hizmete sokulduğunu ifade eden Başkan Oral, “Altınova Belediyesi olarak eğitim alanında her türlü imkânları seferber ediyoruz. Çocuklara ve gençlere yapılan çalışmaların geleceğimize yapılan en büyük yatırım olarak görüyoruz. Hizmete soktuğumuz İcathane de bizim için çok önemli bir çalışma. Çocuklarımızın ve gençlerimizin kendilerini yetiştirmeleri ve hayal güçlerini geliştirmeleri, tasarım atölyelerinde, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetler bulunabilmeleri son derece önemli.

“İyi yetişmiş genç beyinlere ihtiyaç var”

Çocuklarımızın ve gençlerimizin, ülkemizin teknolojik bakımından ilerlemesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Son dönemde gerek savunma sanayinde gerekse elektrikli araçlarında üretilmesinde büyük bir atılım yapan Türkiye’nin yeni teknolojilere ayak uydurabilen iyi yetişmiş genç beyinlere ihtiyacı var. TÜGVA ile kurduğumuz bu atölye ile Altınova’mızda nice tasarımların ve icatların çıkacağına inanıyoruz. İcathanenin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Geleceğin teknolojileri

Altınova Belediyesinde kurulan İcathanede; kodlama, Robotik ve Endüstriyel Tasarım Atölyesi son yıllarda oldukça popüler olan kodlama eğitimi geleceğin teknolojik gelişmeleri için gerekli altyapının oluşturulmasında önem taşıyor. Öğrenciler bu atölyede analiz yapabilme, problem çözebilme, algoritma geliştirebilme yetileri kazanacak. Geleceğin teknolojileri arasında gösterilen robotik, günümüzde hızlı bir gelişim göstermekte. Öğrenciler bu atölyede Mekanik, Elektronik, Kablosuz İletişim, Otonom Sistemler konularında becerilerini geliştirecekler. Teknolojinin hızlı gelişimi, üretimin hızlanmasını sağlıyor. 3D yazıcıların icadıyla bu süreç ivme kazanarak üretim sistemlerini farklı bir boyuta taşıdı. Bu önemli teknolojinin eğitim altyapısının oluşturulması adına öğrencilere 3D Yazıcılar ile Endüstriyel Tasarım ve Üretim eğitimi verilecek.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ