Okuduğunuz haber
“BAŞARILI KADINLAR” VE “BAŞARILI KIZLAR”, “BAŞARILI YARINLAR” İÇİN DÜZENLENEN PANELDE BULUŞTU
Anasayfa   /    Yalova    /    “Başarılı Kadınlar” ve “Başarılı Kızlar”, “Başarılı Yarınlar” İçin Düzenlenen Panelde Buluştu

“Başarılı Kadınlar” ve “Başarılı Kızlar”, “Başarılı Yarınlar” İçin Düzenlenen Panelde Buluştu

“Başarılı Kadınlar” ve “Başarılı Kızlar”, “Başarılı Yarınlar” İçin Düzenlenen Panelde Buluştu

YALOVA      23 Subat 2022 - 16:01     541     0

“Başarılı Kadınlar” ve “Başarılı Kızlar”, “Başarılı Yarınlar” İçin Düzenlenen Panelde Buluştu

“Başarılı Kadınlar” ve “Başarılı Kızlar”, “Başarılı Yarınlar” İçin Düzenlenen Panelde Buluştu

11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü bağlamında “Başarılı Kızlar, Başarılı Kadınlar ve Başarılı Yarınlar” konulu çevrimiçi paneller serisinin ilki gerçekleştirildi.

Yalova Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜKAM), Erciyes Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KAÇAUM) ve Fırat Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (FÜKÇAM) işbirliğiyle “Başarılı Kızlar, Başarılı Kadınlar ve Başarılı Yarınlar” konulu çevrimiçi bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü YÜKAM Müdürü Prof. Dr. Elif Yüksel Oktay’ın yaptığı panelde Yalova Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Jülide Hızal Yücesoy, KAÇAUM Müdürü Prof. Dr. Asuman Gölgeli, Prof. Dr. Halil İnalcık Anadolu Lisesi Müdürü Selda Altan ve Yalova İstek Okulları Anadolu Lisesi Müdür Yrd. Nurhak Damla Atakan konuşmacı olarak yer aldılar.

Açılış konuşmasında başarının cinsiyete bağlı değil çalışmaya bağlı olduğunu vurgulayan YÜKAM Müdürü Prof. Dr. Elif Yüksel Oktay “Başarılı kızların ve kadınların bilimin her alanında varlık göstermeleri bu nedenle şaşırtıcı değildir. Başarı öykülerini anlatacak panelistlerin kızlarımıza rol model olmalarını hedefliyoruz” ifadeleriyle sözü ilk konuşmayı yapmak üzere Yalova Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Jülide Hızal Yücesoy’a bıraktı.

Üniversite sınavında tercih yaparken sevdiğiniz mesleğe yönelik bir tercih yapmanın önemini belirten Prof. Dr. Jülide Hızal Yücesoy, “Hedef olarak sevdiğiniz mesleği yapabileceğiniz bir bölümü belirlerlediğiniz ve başarılı olacağınıza inanarak çok çalıştığınız taktirde başarı kaçınılmaz olacaktır. İlk defa laboratuvara girdiğimde çalışma ortamı beni çok mutlu etmişti ve ne kadar doğru bir bölüm seçtiğimi daha iyi anladım. Mesleği sevmek başarıyı getirir, sevdiğiniz mesleği yapın” tavsiyelerinde bulundu.

İkinci konuşmayı yapan KAÇAUM Müdürü Prof. Dr. Asuman Gölgeli kendini geliştirmenin yaşı olmadığını vurgularken, kadın ve aileye ilişkin konularda çalışmalar yaptığını, bu çalışmalara ilişkin eğitimler aldığını, sivil toplum kuruluşlarıyla da çok çalıştığını, onların bazılarına danışmanlık yaptığını ve Kayseri’de Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin kurulmasına öncülük ettiğini belirterek ‘işini severek yapan kadınların başarılı olması kaçınılmazdır’ mesajını verdi.

Panelin bir diğer başarılı konuşmacısı da Prof. Dr. Halil İnalcık Anadolu Lisesi Müdürü Seda Altan’dı. Kredili sistemin uygulandığı lise yıllarında çok başarılı olduğu için 2,5 yılda mezun olup henüz 18 yaşına girmeden Dumlupınar üniversite öğrencisi olduğunu belirten Selda Altan, “Başarının ilk şartı başarılı olmaya inanmaktır, inanç varsa, imkân da vardır. İmkânı oluşturacak olan da insanın kendisidir” sözleriyle kendisinin “inanmak başarmanın yarısıdır” tezinin bir örneği olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Elif Yüksel Oktay çok çalışarak üniversiteye ilk başladığında koyduğu hedef doğrultusunda ilerlediğini ve sosyal politika alanında profesör olduğunu belirterek “kendi branşımızla ilgili de olsa sürekli yeni şeyler öğreniyoruz ve öğrenmek için devamlı araştırıyoruz. Çok çalışmaya devam ediyoruz. Kız öğrencilerin başarılı olabilmelerinin ilk şartı hedef koymak, inanmak ve çok çalışmaktır” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Panelin son konuşmacısı olan Yalova İstek Okulları Anadolu Lisesi Müdür Yrd. Nurhak Damla Atakan söz aldı. Matematik öğretmeni bir anne ve diş hekimi bir babanın kızı olduğunu belirten Atakan, “Annem tıpkı babam gibi benim de diş hekimi olmamı istiyordu ama benim en büyük hayalim matematik öğretmeni olmaktı, rol modelim hem matematik öğretmenim hem de annemdi. Onlar gibi ben de çok başarılı bir matematik öğretmeni olmak istiyordum” sözleriyle hedef koymanın gençler için ne kadar önemli olduğunu vurguladı ve panelde bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyleyerek konuşmasına son verdi. 

Dinleyicilerin ağırlıklı olarak liseli kız öğrencilerin olduğu, ilgiyle dinlenen panel, sorulara verilen cevaplardan sonra sona erdi.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ